Heshtja.info.ms

Albanian Portal Download all for Free

Poezi Dashurie Post New Entry

Poezi Dashurie Ndarje

Posted by WebMaster on October 10, 2011 at 9:30 PM

 

Nese sme do me

Eja dhe ma thuaj

Nje shpirt qe ka vuajtur

Prape do te vuaj.

Do lendosh nje zemer

Qe brenda te mban

Do vrasesh nje shpirt

Qe per ty po qan.

Do humbesh nje dashuri

Qe te deshi pafund

Do fusesh ne dhe, nje njeri

Qe jeten ta kushtoi ne maksimum

 

 

 

Lexo këtë mesazhë që del nga shpirti im

e në me do ruaje si kujtim

Grise nëse s’më do, bëje cop e therime,

po ta dish bashkë më të ke thyer zemrën time

 

 

 

 

Te dua gjithmon

Sa her ne endrra shoh

Nje princesh simpatike

Me duket si kur e njoh

Madje e kam edhe mike

Ajo me beri ftese

Ti beja vec shoqeri

Por i erdhi ne kujtese

Qe me mua kish ren n’dashuri

Un s’jam familje mbreti

As princ sisha vertet

Se di cfar tek un gjeti

E m’tha: te du perjet

E embel dhe e bukur

Buzqeshjen mu ma fal

Vallzova me nje flutur

Me nxorri mu shum mallll

 

 

 

 

un skerkoj prej teje tme duash shum

vetem qerekun e asaj sa te dua un!

ndoshta jetoj pak se jeta rrjedh si lum

ku i dihet jetes ndoshta sjetoj edhe shum.

me dit apo vite por sa te jetoj

veq teje zemra ime kurr sdo dashuro

 

 

 

 

Zemra kullon gjak

syri pikon lot

zemra ta ka thene

syri sta thote dot.

goja vjell renkime

shpirti mbjell trishtim

goja seshte trime

shpirti eshte trim

guximi te thote te dua

frika se pranon

nuk pyet kjo per ndjenjen

dashurin se tregon.

kur frika dhe guximi

te jene njehere dakort

atehere do te vrapoj te ti

do te them ”TE DUA FORT

 

 

 

Nese loti ne sy

Te pikon ngadal

Kujtoje zemren time

Qe dikur ta pata fale.

Nese e ndjen zemren

Aq te lenduar

Kujtoje si ndjehesha une

Kur me pate tradhtua

 

 

 

Merre zemren time

Dhe me te jeto

Ateher do ta kuptosh

Se ky shpirt ty te do.

Nese ti nuk vjen

Mos me ler te pres

Merre jeten time

dhe lerme te vdes.

Merri syte e mi

Dhe me ta shiko

Ateher do ta kuptosh

Qe moti te njoh

 

 

 

Nese ty te flihet mundesh ne krhet e mi te shtriehsh

Nese syt te lotojn lermi mua ti pastroj

Te gjitha per ty do i bej vete me ler te dashuroj

Se syrin tend dua ta shikoj se trupin tend dua ta ledhatoj

Se zerin tend dua ta ndegjoj se pa ty smundem te jetoj

 

 

 

 

J-u me pyesni kend e dua

U-sa pyetje e leht per mua

V-etem shkronjat vertikalisht lexoni

E-sa shpejt do ta kuptoni

 

 

 

Pse me lendove

kur me the se me dashurove

por un prap te dua

dhe pse ti u talle me mua

 

 

 

Ne këtë natë të qet

Pran dritares qendroj

Shiqoj yjet lartë

dhe për ty mendoj

naten e mir

gjumin e ëmbel

kon ta don zemra

e pavsh në ënderr

 

 

 

Jetoja me 1 shpres por ti mua ma vrave

Jetoja me 1 pik loti por ti mua ma thave

Jetoja me 1 zemer por ti mua ma coptove

Jetoja me 1 besim por ti mua me tradhtove

Jetoja me 1 enderr por ti mua me zgjove

Jetoja me ty por ti nga une u largove

 

 

 

Zemren ma coptove

Jeten ma trete

Prej asaj dite

Ne zemer me mbete !

Ndoshta e din qka eshet dashuria por ma mir vdekja se trathtia !?

Sot ne zermren time

Esht nje pikellim i zi

Keta qe e dua

Don mem lann

Vetm

 

 

 

 

Me fal nese kur ste harroj

me fal nese dashurin mallkoj

me fal per lotet qe derdhe per mua

me fal o shpirt se ende ty te dua

 

 

 

kam deshir te vdes

per kete dashuri

por askush mos ta dije

se po vdes per ty

 

 

Te betohem ne zot

Me dor mbi Kur-an

Qe te dua shuum…

Dhe jet ty te kam

 

 

 

Kaniher as ndjenjatt e miaa S`po muj mej Kuptu

Qaq shum qe t`Urrej weq edhe 2her ma shum T`duu

Munohna met harru po Zemraa nuk t`harronn

Edhe un kom me jetu pa ty,Kur ti pa mu Jettoonn

 

 

 

Sonte po tretem ne vetmi. Sonte lotet

jane ber miqte te mi Sonte kjo dashuri

po vdes behet shkrum e hi . Sonte po

te them se fajtor i vdekjes sime je vetem ti

 

 

 

Sa veshtirë ta lutesh dike qe ska meshirë…

Ta duash dike qe se njeh dashurinë…

Te durosh kur nuk mundesh…

Te behesh e verber kur te gjitha i sheh…

Te behesh e marrë edhe pse nuk je…

…Te qeshesh me zë,kur shpirti te loton…

Ta duash diko,kur aspak ste don

 

 

 

 

dy zemra u deshen dikush i ndau

dy zemra u dashuruan dikush i vrau

dy zemra jetuan dikush i varosi

dy zemra buzqeshen dikush i plagosi

 

 

per ty jam

ne zemer ty te kam

per ty vdes

vetem mua te me kesh

per mu je cdo gje

me ka marr malli

ta degjoj at ze

me ka marr malli

te te shikoj

me ka marr malli

te te perqafoj

 

 

 

Nese te pyet dikush çka éshté jeta…thuaj nje udhtim deri te vdekja

Nese te pyet dikush çka éshté vdekja…thuaj nje mik qè s’mund te ik nga jeta

Nese te pyet dikush çka éshté Dashuria…thuaj nje dhurat nga Perèndia

Nese te pyet dikush cilen e zgjedh nga keto tè trijat…ti thuaj Dashurin se nga kjo me vin te dyjat

 

 

 

 

Mos kerko meshir prej shpirtit qe dikur ke lenduar,

mos kerko dashuri prej zemres qe vet ke refuzuar,

mos kerko puthje nga buzet qe jan thare,

mos kerko te bashkohen dy njerez qe jan ndar,

mos kerko te shkuaren ne te ardhmen ta kthesh

 

 

 

Zemra ime ty te don, ajo veç per ty jetonnn!

Je dhurata me e madhe, vetem ty te enderronnn!

Per mua pa tyy nuk ka kuptime jetaaaa!

Shume gjate te kerkova dhe me ne fund te gjetaaaa

 

 

 

 

Hape zemrën të hyj mbrenda

mbylle shpejt se u qmenda

dora shkruan zemra ndikon

ktheje letrën nese mendon

 

 

 

 

Prit prit, mos bjer ne gjum,

Se dua te them te dua shum,

Naten e mir e gjum te embel,

Me jep nje puthje e me shih ne enderr

 

 

 

Hapi krahët lartë në qiell,

ti për mua je diell,

por i lumtur prap nuk jam,

se TY afër nuk të kam

 

 

 

Qme duhen syt

kur nuk shihemi?

Qme duhen kembet

kur nuk takohemi?

Qme duhen krahet

kur nuk perqafohemi?

Qme duhet zemra kur

nuk dashurohemi

 

 

 

Malli për ty zemrën ma kalli

eja te unë një puthje ta fali

puthja ime e ëmbël si qershi

kur të më puthish mua

e kupton fjalën dashuri

 

 

 

 

Në kalendar ditët si shoh

unë vdes e ti jeto

si nuk frigohesh prej perendisë

ka me të mallku zjarri dashuris

 

 

 

Dashuria është akullore

që zemrën ta freskon

por është edhe zjarr

që zemrën ta pervlon

Nëse ndahem nga ti

do të qaj ditë e natë

do ta mallkoj nanën

që me lindi pa fatë

 

 

 

 

 

Kur bisedoj me të dashurën

krejt i harrojë

pa ty nuk vdes

as s’mund të jetoj

Në këtë natë të qetë

fryen një erë e lehtë

e kujtoj të dashurën

por në zemër me vretë

Pse të dua kaq shumë

unë as vetë se di

ndoshta me kanë dehur

puthjet qe mi dhurov ti

 

 

 

 

Shyqyr që shkove

e qafen e thefsh

syt mos ti pafsha

e kurrë mos u kthefsh

 

 

 

 

Nëse ke sy shiqom

nëse ke vesh ndëgjom

nëse ke shpirt sherom

nëse ke zemër dashurom

 

 

 

Fjala është fjalë

besa është besë

mos mendoni vajza

se dashuria është interes

 

 

 

 

Nje bilbil i bukur shume net po kendon

Dashurin e humbur me lot po e vajton

Ai bilbil i bukur mee ze qe po qan

Dashurin e humbur me lot po e lan

Ate bilbil te gjore

Ska me kush qe e ngroh

Plaget e tij ne zemer ska me kush qe ja sheron

Ai bilbil dale nga dale po dobesohet

Zemra e tij ngadale po dobesohet

Vajto bilbil vajto, per fatin tend te zi

Se edhe mua me ngjau…

E njejta “TRADHETi

 

 

 

 

 

Pse jemi të ndarë dhe s'jemi të bashkuar

Pse sytë e mi rrjedhin vetëm lot

Ndaqë jemi larg dhe s'të përkëdhel dot

Zemra ndjen dhëmbje dhe me sndjen gëzim

Sepse ti mungon në kraherorin tim

 

 

Kur mendoj për ty

Ethe shpirti më lëshon

mendoj për gjënë më të bukur

mendoj për dashurinë tonë

 

 

 

 

Pyeta shpirtin dhe ndjeva se po vante

Pyeta dorën dridhje degjova

Pyeta syrin ai lotonte

Pyeta zemrën veç ty të dashuronte

 

 

 

Disa herë në ëndërr, trupin ta kam puthur

Mëngjesi më ka gjetur, për ty duke qarë

Do të kisha jetuar, lumturine e kësaj botë

Veç ta dija , a jam ëndrra jote

 

 

 

 

 

DUA TË JEM FILXHAN

TË JETOJ NË BUZËT E TUA

QË SA HERË TË PISHË KAFENË

TË MË PUTHËSH MUA

 

 

 

 

Fjalën dashuri është e lehtë me e thënë

Se dashuri të vërtetë, vështirë është me gjet

Që kurë të pata parë, aspak skam fjetur

Se emri jot në zemër më ka mbetur

 

 

 

Më mundon trishtimi e dhimbja që ndjej

Me sytë e përlotur të kërkoj, por stë gjej

Më mungon ngrohtësia e shpirti më dhëmb

Askujt nuk i trembem, por largësia më çmënd

 

 

Hyra në banjo, me pastru fytyrën

Duke mendu për ty

Theva pasqyrën

 

 

 

 

Një e dua një e dashuroj

për një vuaj, për një jetoj

nëse është e mundur jetën ja dhuroj

që unë të vdes e ajo të jetojë

 

 

 

 

Nëse të dhëmb Zemra

mos mendo që është infakt

Zemra kërkon Zemrën

e bëhet merak

mos shko te mjeku

të kërkosh ndihmë

Eja te unë

TË TË FAL DASHURIN

 

 

 

 

Ti je puthja që dua të shijoj

Ti je jeta që dua të jetoj

Ti je shikimi që më mungon

Ti je ai që zemra " Dashuron

 

 

 

Që të dua nuk kam faj!

Që më do pse s'më thua?

Ç'farë ti bëj unë zemrës time

që me ty u Dashurua

 

 

 

Lumturin qe patem ende e kujtoj kthehu po t

e lutem se smund te harroj , isha i lumtur ne përqafimet tua nuk mund te harroj por te

dua i kujtoj çastet e jetes

son kthehu po te lutem kthehu sa sështe vonë

 

 


Categories: None

Post a Comment

Oops!

Oops, you forgot something.

Oops!

The words you entered did not match the given text. Please try again.

Already a member? Sign In

36 Comments

Reply delfina
7:21 AM on February 28, 2014 
qe kur te pash me hyre ne zemer prej asaj dite gjum ne sy nuk mbaj pot ti me lendova at zemren qe ta dhash ma more dhe ma lendove un nuk te bej be por beso se zoti ta kthen me te keqe
Reply Fatime
9:08 AM on February 16, 2014 
Gjithcka bona per kon!! Per dikon qe nuk em doon :'(

/fationa says...
Reply lejla
2:06 AM on January 17, 2014 
pse mtrathtove o gomar
per ty lotet sme jen dal
i fshi lotet me mindil
per ty o krokodil :P
Reply wi!na
7:27 PM on November 13, 2013 
pershendetje mir se vini ne chatin ton, jeni te gjithe te mir pritur, ketu do gjeni shum argetim e zbavitse, ju faleminderit, http://xat.com/Yllneshat_Geneva
Reply muli
2:08 PM on November 11, 2013 
Njė e dua njė e dashuroj
pėr njė vuaj, pėr njė jetoj
nėse ėshtė e mundur jetėn ja dhuroj
qė unė tė vdes e ajo tė jetojė
Reply cyna
4:26 PM on June 16, 2013 
te dua te dua deri ku te vdes edhe kur te vdes te varri te pres
Reply ermal
1:35 AM on June 3, 2013 
bukur poezi shumm
Reply Andrea
12:27 PM on May 20, 2013 
Cigare eshte jeta
tym esht rinia
ne zmrat tona
ngelet dashuria
se vec ty te dua
Reply amer
12:14 PM on April 11, 2013 
Nuk jam i bukur e as simpatik kur me shikon e dashura behem besnik
Reply adelina
2:48 PM on April 6, 2013 
e kam ni kuti me helm te zi nese ti fejhev une do ta pi

[/fationa]
Reply arbnora
3:20 AM on March 31, 2013 
jeto se kam vdek per tyy
Reply rexh thaqi
7:52 PM on March 28, 2013 
saa mesazheT n'teLefon e saa
plaanet per ma won , thojshin
zemrat tona s 'ndahen ee tash
skaa kush qe i Bashkon :'(
Reply Albani
2:03 PM on March 27, 2013 
Jeta eshte Grack Qe Ti Duhet Me E Ndjek,. Per Dashnin E Jetes Sane Ja Vlen edhe Me Vdek
Reply Drenica
7:49 AM on March 10, 2013 
. `. thOjn qe njerzit ndryshOjn prej KOHES , amo so qashtu ata ndryshOjn prej Zhgenjimewe qe i
marrin nga Jeta :S.
Reply tina
1:41 PM on March 6, 2013 
te dua jeta im po nuk mund te harroji
Reply fetije
6:12 AM on February 4, 2013 
Nese ty te flihet mundesh ne krhet e mi te shtriehsh
Nese syt te lotojn lermi mua ti pastroj
Te gjitha per ty do i bej vete me ler te dashuroj
Se syrin tend dua ta shikoj se trupin tend dua ta ledhatoj
Se zerin tend dua ta ndegjoj se pa ty smundem te jetoj
Reply Jassir
4:16 PM on January 21, 2013 
Zemer Beso Se Spo Muj Me Nejt Larg Teje
Qdo Femer Qe Un Pe Njo Pom Dokesh Qe Je Afer Meje
Spo Ta Riti Menen Po Pe Thom Realitetinnn
Verdaaaaa
Reply Fationa ramadani
10:39 AM on January 8, 2013 
Tdua edhe pse nuk po me kupTon Adhurim ....
Reply TeuuTa aLbbi
11:06 PM on January 7, 2013 
pse o T;poshTer me obLiguaT ..
Ti dhe FunD DasHuris dHe jeTes sime me gjiTh Te..
sa Do deshiroja Tani Ta PerqaFoja..
sa me maLL Do Ti Thoja Te Dua...
Besom keT jeT pa Ty se Dua by. tuttii
Reply metin
6:32 AM on December 29, 2012 
ME mir i varfur e zemren patriot se sa i pasur e zemren idiot