Heshtja.info.ms

Albanian Portal Download all for Free

Poezi Dashurie Post New Entry

Poezi Vuajtje

Posted by WebMaster on June 28, 2011 at 9:12 PM

 

 

 


VUAJTJEN PER TY

NDOSHTA DO TA NDALE

POR TRADHETINE E BERE

KURR NUK DO TA FALE

 

NESE ME TRADHETOVE

KE TRADHETU VETVETEN

SE TASH E VETMUAR

DO TE KALOSH JETEN

 

S'DI QTE THEM TJETER

TE QOFTE RRUGA E MBARE

SE KURRR ME ME MUA

NUK KE PER TU PARE

 

VAZHDO E DERDH LOT

VAZHDO EDHE QAJ

ME LOTET E TU SI KRUA

DRUNJET E MALIT THAJ

 

PSE KESHTU O ZOT

NUK PATE MESHIRE

ME LAE TE VETEM

NE QASTIN E VESHTIRE

 

TE DHEZI NJE CIGARE

JO-SE NUK E PI

TE THERRAS NE EMER

EMRIN NUK TA DI

 

TE DERDHI PER TY LOT

NUK E MERITON

SE NE ZEMREN E BANIT

TI ME S'EKZISTON.

 

JO NUK KA ME FALJE

JO NUK KA PENDIM

JO NUK KA ME VUAJTJE

NUK KA ME AS KTHIM

 

VUAJTJET DO TI NDALE

PLAGET TI SHEROJ

ZEMREN TIME TE VETME

ME S'DU TA LENDOJ

 

IKU EDHE HENA

IKEN EDHE RETE

IK DHE TI TRADHETARE

E ME LER TE QETE

 

SI ANIJE NE DET

TI ME KE FUNDOSUR

SHPIRTIN TIM TE SHKRETE

RENDE E KE PLAGOSUR

 

NESE NUK E DIN

SE QKA ESHTE KJO JETE

VEND NE ZEMREN TIME

KURR NUK KE ME GJETE.

 

A KE LOT NE SY?

A KE GJAK NER ZEMER?

A E DIN SE PER MUA?

S'EKZISTON TJETER FEMER.

 

DITEN S'JAM I QETE

AS NATEN S'BEJ GJUME

E KE THYER ZEMREN

QE TE DESHTI SHUME

 

DIELLI TAH S'ME NXE

AS SHIU SME LAGE

TRUPI IMI MJERE

PO DURON SHUM PLAGE

 

EJA DHE ME PUTHJE

NGUSHLLO ZEMREN TIME

AJO SI ZJARR DIGJET

VETEM ME KUJTIME

 

TE BUZET E TUA

UNE PASH SHKELQIM

ATOME OFRUAN

PUTHJE PERQAFIM

 

DO TE KISHA FALUR

GJITHQKA NE KETE JETE

VETEM QE KJO NDARJE

TE MOS JETE E VERETET

 

A KE NE GISHT UNAZE

A KE NE QAFE QAFORE

A PAJTOHESH ME KETE ZEMER

TY TE KEM DASHNORE.

 

KUR DO TE ME LYPESH

S'KE PER TE ME GJETE

ME MIRE DUAJE VDEKJEN

SE JETEN E SHKRETE.

 

RRAHJA E ZEMRES

E DRIDHI TOKEN

SE PER TY E DASHUR

E JAP KOKEN

 

LOTI I FUNDIT

NE TOKE KURME RA

SYTE MU VERBUAN

DHE DRITE ME SKAM PA

 

ME ZEMER TE THYER

ME LOT TE PASHTERUR

N'DASHNI I ZHGENJYER

E ME PLAGE TE QELUR

 

ME LEDHATO E DASHUR

KU TE NDJEJ ME SHUME

ME BERE TE NOTOJE

SI PESHKU NE LUME.

 

 

NA U NBANE ZEMRAT

S'TAKOHEN ME KURRE

SHTAT MURET E TRADHETISE

ME DJEGEN SI FURRE

 

PO TE MBAJ PER DORE

S'KAM ZEMER TE LESHOJ

SE TE KAM PASE DASHNORE

KURR S'DO TE HARROJ

 

QDO GJE KA MBARUAR

RRUGET NA JANE NDA

SI PATE KESHTU ZEMER

PAS SHPINE ME ME VRA

 

PO TE MBAJ AFER

UL NE PREHERIN TIM

DHE TE LUS TE MI FALESH

NJE PUTHJE NJE PERQAFIM

 

ZEMRA ME ESHTE SHKATERRUAR

SHPIRTIN MA KE DJEGUR

SKAM FUQI ME ME JETUAR

TANI KAM ME VDEKUR

 

ME MEND JAM I LODHUR

NE TY DUKE MENDUAR

EDHE ZEMRA PO ME QANE

PSE TI ME KE TRADHETUAR

 

PERTY PO VUAJ EDHE SOT

PLAGET I LAJ ME LOT

ME DJEG SHPIRTI SI ZJARR

NE MES NA QENDRON NJE VARR

 

ME SHTOHEJ PLAGE MBAS PLAGE

PIKLLIM MBAS PIKLLIMI

KUR ME THAE LAMTUMIRE

SE PASKA ARDHE MBARIMI

 

TU AFROVA NGADALE

E TI ME IKE ME VRAP

POR KUR ERDHI FUNDI

DORA IME TE KA KAP

 

MOS PROVO TE QASH

U DESHT HERET TE MENDOSH

SE SA VUAJTA UNE PER TY

VONE DO TA KUPTOSH

 

SHUM PO E DON JETEN

TI O MOJ E MJERA

ME MIRE DUAJE VDEKJEN

E MOS THE ZEMRA TJERA

 

QIELLI EDHE TOKA

THOJSHE S'MUND TE QAHEN

AS DY ZEMRAT TONA

KURRE NUK DO TE NDAHEN

 

ME I LUMTUR NE BOTE ISHA

TRUPIN TEND KUR E ZBULOVA

ATY FSHIHEJ PASURIA

QE SHUM KOHE UN E KERKOVA

 

A DO TE VJEN KOHA

UNE ME TY TE JETOJ

VALLE A DO TE VJEN DITA

BUZEN TENDE TA SHIJOJ

 

KISHA DASHUR TE KEM KRAHE

SI PELLUMBI TE FLUTUROJ

QDOHERE KUR TE ME M,ERR MALLI

TE VIJ TE TI TE PERQAFOJ

 

TE DUA TE DUA PA KUFI

SE KUFIRIN E KAM SHKATERRUAR

ZEMRA IME TE ZEMRA JOTE

LIRISHT KA ME UDHETUAR

 

KUR ME KAPLOI RENDE

SEMUNDJA NE ZEMER

E KUPTOVA SE PER MUA

S'EKZISTON TJETER FEMER

 

E VRAVE NJE SHPIRT

LENDOVE NJE ZEMER

ME DJEGE SI LETER

PREJ KOKE DERI NE THEMER

 

EDHE ENDERR ME STE SHOH

EDHE N'ZEMER ME STE MBAJ

TASH PER MUA JE E VDEKUR

PER TY KURR ME SDO TE QAJ

 

SA HERE NE GJUM

TY BANI ENDERROn

AQ HERE ME ZEMER

TY TE DASHUROJ

 

KUR TE THONE SE JAM KTHYER

NGA NJE BOTE E AMSHUAR

ERDHA TE SHOH DHE NJEHERE

SE SHUM TE KAM DASHURUAR

 

KUR TE THONE SE SHKOVA

NE NJE RRUGE PA KTHIM

BEJA HALLALL ZEMRES

SE ME SKA PENDIM

 

DO TE BEHEM PLUHUR

KEMBA JOTE TE ME SHKEL

DO TE BEHEM MELEK

FLOKT E TUA TI PERKEDHEL

 

TRUPIN MA THERRE

ZEMREN MA KE NGRENE

LEKUREN MA RJEPE

ZJARRIN JA KE VENE

 

PO ME DHIMBTE KOKA

KUR PER TY MENDOVA

KUR TE PASH E DASHUR

MENJEHERE U SHEROVA

 

LEXOJ NE NJE EPITAF

MBI VARR TE VENDOSUR

ISHTE EMRI YT E DASHUR

TE KISHIN VARROSUR

 

KISHA NJE DESHIRE NE JETE

POR AJO KURR SMU PLOTESUA

VETEM NJE HERE TE KISHA PRANE

DHE TE BEJ ME TY QTE DUA

 

NESE PRAP KTHEHEM PAS VDEKJES

DASHURINE ZEMREN DHUROMA

POR MOS QAJ QE U KTHEVA HIJE

SEPSE UNE TE DU AKOMA

 

SHIKO LULEN SI U THA

EDHE ZEMRA QENKA NDA

SHIKO BUZET ME JANE KRISUR

EMRIN TEND TUE PESHPERITUR

 

MORA FLETOREN TE SHKRUAJ

E SHFLETOJ FLETA FLETA

NE MES TE SAJ E PASH NJE ZEMER

EMRIN TEND ATY E GJETA

 

U PAJTOVA QE ME TY

TE MBETEMI VETEM MIQ

POR KJO ZEMER ME NUK DUROI

GATI SA NUK VDIQ

 

NGA UNE HERET U PATE LARGUAR

JA NDERROVE DREJTIMIN JETES

MENDOVE SE TE TJETRI KE ME U GEZUAR

POR ATJE JA BERE VARRIN VETVETES

 

KURR FAT TE BARDHE

NE ZEMER S'KAM NDIER

VEQ FATIN E ZI

QE RANDE ME KA THYER

 

ATE GOTE UJI QE MA DHAE

ME SHUM GEZIM E KAM PIRE

NUK DI PSE PASTAJ SHUM TE DESHTA

NDOSHTA ME BERE SEHIRE

 

KUR TI ME BUZEQESHE

ZEMREN TIME E KENAQE

MA FAL E DASHUR

NJE PUTHJE NE FAQE

 

SI FLET TRENDAFILI

ESHTE DASHURIA E PARE

KEPUTE ATE DHE VERMA MBI VARR

DERDH DY PIKA LOT

TRENDAFILI TA LULEZOJE

SEPSE EDHE NE VARR

VEQ TY TE DASHUROJ

 

NJE DITE KUR TE ZGJOHESH

MOS LAJ SYTE ME LOT

ATE DITE KUR TE THONE TY

SE SJAM ME NE KETE BOTE

 

MOS PYET SI VDIQA

POR PYET SI JETOVA

PYET SI ME SHKUAN DITET

PA TY QE I KALOVA

 

DASHURIA LIND NE HESHTJE

DHE VDES NE ZJARR

MIRUPAFSHIM E DASHUR

TAKOHEMI NE VARR

 

KAM VEQ NJE DESHIRE

ESHTE SHUME E THJESHTE

TE ISHA ME TY

TJETER SKISHA DESHTE

 

BUZET ME JANE KRISUR

DHE ME QESIN GJAK

MU AFRO E DASHUR

QE TE PUTHI PAK

 

ME PREMTIME MOS ME MASHTRO

EJA TE UNE NESE ME DO

TE DUA SHUME DHE DO TE PRES

NE PREHRIN TEND DUA TE VDES

 

ECI RRUGES SE KUJTIMIT

ATO NUK KANE FUNDASKUND

PERVEQ TE ZEMRA JOTE

E CILA HERET ME THA TUNG

 

EMRIN TEND ME GJAK

GJITHKUND E KAM SHKRUAR

DHE KURR S'DO TE HARROJ

SA TE KAM DASHURUAR

 

TE LUTEM TREGOM DREJTE

PSE SKE ZEMER TE ME DASHUROSH

A E DIN SE NE KETE BOTE

VETEM NJE JETE DO TE JETOSH

 

NE TOKEN E BEKUAR

E JETOJME NJE JETE

VETEM UNE DHE TI

ME DASHURI TE VERTETE

 

EDHE LOTET E SYRIT

TOKEN E BENE DET

TI NE ZEMREN TIME

KUJTIM ME KE MBETE

 

NESE TE RRJEDHIN LOTET

E S'MUNDESH ME I NDALE

PERKULU PARA MEJE

NDOSHTA GABIMIN TA FALË

 

KOT PO KERKON FALJE

KOT TASH JE PENDUAR

SE NE ZEMREN TIME

MBETE E HARRUAR

 

DASHURINE TIME

TE PLOTE SI ZEMER

NUK DUA TA NDAJE

PER SECILEN FEMER

 

NE ZEMREN TIME

TI ENDE JETON

VETEM DASHURIA JOTE

PLAGET MI SHERON

 

NESE ZEMREN TI MA THEN

E NUK KE ASPAK MESHIRE

DIJE SE NE LIBRIN E JETES

PERGJITHMONE KAM ME TE FSHIRE

 

NESE MA VRET ZEMREN

TI ME ATE DORE

MBI VARRIN TIM TE VETMUAR

MA SJELL NJE KURORE

 

RRETHOJE KUROREN

ME LULE SI ZJARRI

PER HIR TE DASHURISE

QE TASH JETON TE VARRI

 

NESE ME GJEN DUKE QARE

TE LUTEM FSHIMA LOTIN

NESE LOTET MU ME VRASIN

PER TE ME NGJALLE LUTE ZOTIN

 

NESE KE NJE ZEMER

NDAJE BASHK ME MUA

NESE KE NJE FJALE

ME THUAJ TE DUA

 

NE NATEN E QETE

NJE ZEMER PO QANE

VUAJ UNE PERMALLSHEM

QE ZEMRAT NA U NDANE

 

TI ZEMRES TIME

NJE BORGJ I KE MBETE

QE HYRE E JA MORE

DASHURINE E VERTETE

 

 

BUKURIA TE MASHTRON

AJO VJEN EDHE SHKON

NJE PIKTURE E SIMBOLIZON

QKA FLET ZEMRA NUK TREGON

 

ME DJEGI DASHURIA

ME SHUME SE GJEG ZJARRI

MOS QAJ KUR TE VDES

AS MOS ME EJA TE VARRI

 

TE UNE PRAP DO TE GJESH

NJE QETESI SHPIRTERORE

SEPSE UNE ENDE TE DUA

PAS TE KQIJAVE QE MI BERE

 

DERDHI LOT MBI DHEUN

QE TE KA MBULUAR

TASH S'ME DUHET JETA

PER TY KAM JETUAR.

 

UNE S'KAM ME DESHIRA

I MORE TI NE DREQ

EDHE DESHIREN E MADHE

TI E IMJA TE JESH

 

PARA SE TE NDAHEMI

ME DUHET NJE GOTE

KUR TA KUJTOJ NDARJEN '

TA MBUSHI ME LOT

 

NUK KAM ME FUQI

TRADHTI TE DUROJ

NUK KAM ME ZEMER

TJETER TE DASHUROJ

 

LEXO LETRAT E MIA

DJE EDHE SOT

TE HUMBA E DASHUR

PER JETE E MOT

 

NESE E DO ZEMREN TIME

ME DUAJ EDHE MUA

TE KALIJME JETEN BASHKE

DHE TE VDES PRANE BUZEVE TUA

 

SE KAM DITE SE DO TE VJEN FUNDI

AQ SHPEJT DHE AQ KEQ

MIJRA KILOMETRA LARG NJERI TJETRIT

VETEM NJE URE NE MES

 

KJO LARGESIA E MALLKUAR

PO MI VRET KTO VJET TE JETES

EDHE ATO QE TI FALA TY

U TRETEN SI NEKTARE I BLETES

 

NE DHOMEN TIME TE ERRET

MBRETERON NJE QETESI

POR NE ZEMER QETESI NUK KAM

PREJ KUR TE TAKOVA TY

 

BESOJ KESAJ ZEMRE

TE PASTER SI LOTI

SE DASHURINE TIME

PER TY E KA FALE ZOTI

 

PREJ DITES QE NA NDANE

ZEMREN TIME E VRANE

UNE PO JETOJ VEQ ME ENDRRA

TU I KUJTU BUZET TUA TE EMBLA

 

A MJAFTON VEQ KRENARIA

TE MA SHUAJ MALLIN PER TY

A MJAFTON VEQ NJE PIKE SHPRESE

TE JETOJ ME LOT NE SY

 

TI JE LARG E UNE PO PRES

PSE TE JETOJ ME MIRE TE VDES

NESE TI SJE NE SHPIRTIN TIM

ZEMRA IME S'KA SHERIM

 

MUAJ E VITE PO KALOJNE

SI RRITET BARI NE LIVADHE

ASHTU DHIMBJA IME PER TY

PO ME BEHET ME E MADHE

 

DUA QE NJE QAST

TE ME KUJTOSH MUA

TE KUJTOSH DHE DITEN

KUR TE THASH TE DUA

 

PSE ME LENDOVE AQ SHUME

KUR TE DASHUROVA MARREZISHT

VALLE KU GABOVA I MJERI

QE M,E BERE ME GISHT

 

ISHTE NDODHI RASTI

KUR I NDERRUAM SHIKIMET

SYTE TANE U NDESHEN

LOTET FILLUAN VERSHIMET

 

ERDHI KOHA E NDARJES

ZEMRAT JANE PERVLUAR

DORA FORT E SHTRENGON DOREN

NJERI TJETRIN TUE SHIKUAR

 

I NDAME DREJTIMET

SECILI NE RRUGE TE VET

I SHTUAM PERMALLIMET

E NGADALESUAM KETE JETE

 

LULET TI NUK MI PRANOVE

TASH ME KE ZEMERUAR

KETE GJEST DO TA KUPTOJ

SE DASHNIN TIME KE REFUZUAR

 

NESE JE E VETMUAR

QENDRO NE KUJTIME

SEPSE ATY AFER

E NDJEN ZEMREN TIME

 

NESE TE KAM DASHUR

SI DY SYTE E BALLIT

KTHEJU ZEMRES TIME

MOS MERR RRUGE TE DJALLIT

 

AH UNE I MJERI

SHUM VUAJTJE PO HJEK

VAJZEN QE E DO ZEMRA

NUK MUNDEM AS TA PREK

 

NE SYTE E MI

MBET VETEM NJE LOT

TE TJERET U DERDHEN

NEPER KETE BOTE

 

URIME DHE SHUM FAT

NE JETEN E RE

GEZOHU TI ,SE MUA

ME MBULUAN ME DHE

 

UNE EDHE TI

VETEM NJE JETE

VEQ NJE DASHURI

SHUME E SINQERTE

 

KUR JAM I VETMUAR

VEQ NE TY MENDOJ

S'DI A KAM TE DREJTE

APO PO GABOJ

 

SIKUR RRJEDHE LUMI

MUA ME RRJEDHIN LOT

PSE NA U NDANE ZEMRAT

NUK PO E KUPTOJ DOT

 

KUR ISHA ME TY

NDJEHESHA I GEZUAR

VONE E KUPTOVA SE TJETER

PASKE DASHURUAR

 

DUA SONTA TE SHOH ENDERR

DHE TE THERRAS NE EMER

SE PER MUA NE KETE BOTE

TIII JE E VETMJA FEMER

 

EJA SHPEJT SIKUR ZOG MALI

VENDOSU NE ZEMREN TIME

SE ATY GJEN NGROHTESI

DHE DASHURI PA KUFIZIME

 

ATE DITE KUR MBI TRUPIN TIM

TE FILLOJ MBULIMI ME DHE

ME ZEMER TE LUTEM MOS ME QAJ

POR FILLOJE NJE JETE TE RE

 

QKA TE SHKRUAJ

KUR SKAM ME FJALE

NUK KAM AS ZEMER

SE GJITHA TI KAM FALE

 

I KAM MARRE PESE GOTA

PO I MBUSHI LOT E GJAK

SE PESE VJET PA TY

BESA NUK JANE PAK.

 

AJO DASHURIA

QE I PATA BESUAR

NE THELLESINE E TOKES

MU ME KA MBULUAR

 

TREGOJU TE GJITHEVE

SI ESHTE E VERETETA

THUAJU SE PER TY

MUA ME SHKOJ JETA

 

MBLEDHI GJITHA SHOQET

DHE ME QAJ ME LOT

SE SI UNE E DASHUR

S GJEN ASKUN NE BOTE

 

NESE ME MBULOHET

TRUPI IM ME GJAK

KUPTO SE PER TY JETA

S'ME DHIMBET ASPAK

 

EDHE PSE STE KAM ME

PRAP NUK PO BEJ GJUM

KUR PO ME KUJTOHET

SE TE DESHTA SHUME

 

N'MESIN E DY VARREVE

NJE LULE QENDRON

DASHURINE TONE

AJO SIMBOLIZON

 

ERDHI DITA TE NDAHEMI

FJALE E FUNDIT E VESHTIRE

JO NUK KAM ZEMER E DASHUR

ME TE THENE LAMTUMIRE.

 

 

 

 

 

TY TE DASHUROVA

ME SHIKIM TE PARE

ZEMRA SEQ U DRODH

GOJA S'THA NJE FJALE

 

ATEHERE E KUPTOVA

SE TE DESHA SHUME

JE E VETMJA FEMER

QE ME LE PA GJUME

 

KALUAN DIT' DHE MUAJ

S'JEMI ME SI ME PARE

NDJENJAT SEQ U SHUAN

GOJA THOT SHUME FJALE

 

TANI E KUPTOJ

QDO T'THOT DASHURI

PASKAN QENE TE KOTA

KETA LOTET E MIJ.

 

 

 

Edhe boten te ma falin une prap dot vuaj

Kur edi se Dora jote mban Unaz te huaj

I kujtoj buzet tua dhe po e pys veten...

A me genjeve ti apo genjeva veten????

Shko jeto larg meje edhe pse te dua

Une sisha per ty dhe ti sishe per mua....

 

 

 

per ty jam

ne zemer ty te kam

per ty vdes

vetem mua te me kesh

 

per mu je cdo gje

me ka marr malli

ta degjoj at ze

 

me ka marr malli

te te shikoj

me ka marr malli

te te perqafoj

 

per dite e me shume po me mungon

per nate enderrat per ty nga gjumi me zgjojne

zemra shume po te kerkon

syri as kun nuk te shikon

nga do qe shkoj imazhi yt perpara me del

 

beje zemren gur dhe ngreje receptorin zerin ta degjoj

se zeri yt i embel shume po me mungon


Categories: None

Post a Comment

Oops!

Oops, you forgot something.

Oops!

The words you entered did not match the given text. Please try again.

Already a member? Sign In

1 Comment

Reply fetije
10:42 AM on February 28, 2013 
SI FLET TRENDAFILI
ESHTE DASHURIA E PARE
KEPUTE ATE DHE VERMA MBI VARR
DERDH DY PIKA LOT
TRENDAFILI TA LULEZOJE
SEPSE EDHE NE VARR
VEQ TY TE DASHUROJ